دکوراسیون داخلی

انواع پله داخل ساختمان شیک و جدید

در این مقاله می خواهیم انواع پله داخل ساختمان شیک و جدید را بررسی کنیم. در واقع راه پله ها یکی از عناصر مهم در طراحی داخلی منزل هستند. باید به این نکته توجه داشت که برای طراحی راه‌ پله، در نظر گرفتن شرایط طراحی ساختمان بسیار مهم است. پله ها دارای انواع مختلفی هستند که مهم‌ترین آن راه پله مارپیچ، خطی، دو طرفه، سه طرفه و منحنی است. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با انواع پله آشنا شوید.

مدل های متفاوت پله

در ادامه مقاله انواع پله داخل ساختمان شیک و جدید باید بگوییم که پله از لحاظ نوع کاربری و جنس و شکل به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود. مدل های مختلفی همچون چوبی، فلزی و.. جز انواع پله ها می باشد که در مکان های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال می توانید از راه پله سنگی برای ساختمان ها در رفت و آمد بیرون استفاده کنید یا این که از مدل پله های چوبی به طور معمول در خانه های دوبلکس استفاده می شود.

بخش های اصلی پله

به طور کلی پله ها از تنوع زیادی برخوردار هستند اما دارای چهار بخش اصلی می باشند:

کف پله، که محل گذاشتن پا برای بالا آمدن از پله است.

پیشانی پله، فاصله عمودی که بین دو ردیف پیه وجود دارد

گونه پله، به قسمت بغل پله می گوییم

پاگرد، مکانی است که بعد از گذشتن از یک ردیف از پله بر آن قدم می گذارید.

بخش فرعی پله

همچنین انواع پله داخل ساختمان شیک و جدید علاوه بر بخش اصلی دارای بخش های فرعی است که در برخی مدل ها موجود است و در برخی مدل ها موجود نمی باشد:

خیز پله، به مجموعه پله های پشت سر هم بین دو اختلاف سطح خیز پله می گویند.

لب پله، بیرون آمدگی کف پله از قسمت پیشانی پله

نرده، بخشی که در دو طرف نرده برای جلوگیری از سقوط افرار در نظر می گیرند.

دسته بندی انواع پله ها بر اساس نوع استفاده

پله های آموزشی

پله های اداری

پله های تجاری

پله های فرار

پله های مراکز تفریحی

پله های هتل

پله های بیمارستان

پله های شهری

پله های مسکونی

پله های بیرونی

جالب است که بدانید انواع پله داخل ساختمان شیک و جدید از نظر نوع کاربری هم به دسته های مختلفی تقسیم می شود. به عنوان مثال پله های اداری در مقایسه با دیگر پله ها کوتاه تر هستند. در واقع هر پله باید با توجه به نوع کاربرد و استفاده آن طراحی شود و به همین در طراحی راه پله باید دقت بسیار زیادی داشت.

پله تزئینی

یکی از انواع پله داخل ساختمان شیک و جدید به نام پله تزئینی است که امروزه کاربرد فراوانی دارد.این نوع پله ها به پله دکوراتیو نیز معروف می باشند. این نوع پله به مانند پله دوبلکس می‌تواند ارتباط بین میان دو طبقه از ساختمان را برقرار کند. تفاوت پله تزئینی با سایر پله‌های موجود در این است که پله دکوراتیو با داشتن زیبایی بصری و طراحی خاص، می‌تواند نقش مهمی در زیباسازی دکوراسیون داخلی منزل داشته باشد.

در اجرای پله تزئینی از طراحی ظاهری زیبا و متریال‌ با کیفیت استفاده می‌شود. برای امنیت پله تزئینی باید توجه داشته باشید که در کنار زیبایی باید از مقاومت بالایی هم برخوردار باشد. از مدل های مختلف پله دکوراتیو می‌توان به مدل‌های شیشه‌ای، سنگی، چوبی و فلزی اشاره کرد.  این نوع پله در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل بسیار تاثیر دارد.

پله دو محور باکسی

این نوع پله از انواع پله دوبلکس است که برای فضا های بسیار بزرگ به مانند رستوران مناسب است. در دو طرف این پله دو محور باکس استفاده شده که از ورق داخلی و خارجی با ضخامت است. برای طراحی این نوع پله نیاز به طراحی‌های ویژه نظیر اندازه گیری دقیق محیط است. این نوع پله برای فضا هایی همچون رستوران ها و پاساژ های تجاری بسیار مناسب است.

پله دو محور ورقی

این مدل هم از مدل های محبوب پله دوبلکس است و به پله های اقتصادی معروف است. این مدل پله ها دارای کاربرد مسکونی هستند. با توجه به نوع محیط داخلی ساختمان و اندازه گیری دقیق می‌توان پله دو محور ورقی را طراحی و اجرا کرد.

پله زیر محور

پله زیر محور به مانند مدل پله گرد است که بسیار زیبا و شیک است و جز انواع پله داخل ساختمان شیک و جدید است. این مدل از پله ها را می توانیم پله های تزئینی هم بدانیم و بسیار هم پرطرفدار می باشد. با توجه به متراژ محیط داخلی ساختمان می‌توان گفت که وزن تقریبی این پله نسبتا سنگین است.

پله پیش ساخته چیست؟

قبل از بررسی قیمت پله پیش ساخته استیل بهتر است که بدانیم که چه نوع پله های را پیش ساخته می نامند. راه پله های پیش ساخته نمونه ای از سازه می باشد که در ساختمان سازی استفاده می شود. برای ایجاد پله های پیش ساخته از مواد و متریال های مختلفی استفاده می شود و این موضوع باعث تنوع این مدل راه پله ها می گردد. این نوع پله ها طبق استاندارد ساختمان ساخته می شود و در همان ساختمان ها استفاده می گردد. گاهی ممکن است که وضعیت ساختمان به گونه ای باشد که نتوانید از راه پله های پیش ساخته استفاده کنید و باید به صورت ویژه ساخته شود. این روش در مقایسه با اجرا پله پیش ساخته از هزینه بیشتری برخوردار است.

انواع پله استیل پیش ساخته

هرکدام از این پله ها خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و قیمت آن ها هم متفاوت می باشد:

پله استیل گرد در دو مدل پله مفصلی و پله جوشی

پله استیل سفارشی یا پله استیل پیش ساخته

پله استیل حول محور یا پله اسپریال

پله استیل گرد و پله استیل حول محور

همانطور که گفته شد قیمت پله پیش ساخته استیل در انواع مختلف متفاوت می باشد اما دو مدل پله استیل گرد و پله استیل حول محور بسیار طرفدار دارد. پله استیل گرد با سطح یک نواخت استیل نمای زیبا به محیط مورد نظر شما می دهد و تلفیق اجزای استیل و شیشه در این مدل بسیار جذاب و زیبا خواهد بود. پله گرد محدودیت پله های سنتی را نداشته و امکان طراحی با هر زاویه ای را به سازنده می دهد و مهم ترین مزیت پله استیل گرد دوام و ماندگاری استیل ضد زنگ است که نیاز به نگهداری و بازسازی پله را برای همیشه بر طرف می کند. اجزا و قطعات پله استیل حول محور یا پله گرد عبارت است از شاسی یا اسکلت فلزی از جنس استیل که معمولا از ترکیب و اتصال لوله و پروفیل استیل 304 ساخته می شود و چهار چوب یا فریم استیل کف پله و روی یا صفحه کف پله که از سنگ یا جوب و شیشه است به همراه یک طرف نرده محافظ که می تواند از انوع نرده های استیل و شیشه ای باشد.

کلام آخر

در این مقاله انواع پله داخل ساختمان شیک و جدید را معرفی کردیم و تلاش کردیم تا اهمیت طراحی پله را در این مطلب بگنجانیم. با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که پله ها در ساختمان و دکوراسیون داخلی ساختمان تاثیر زیادی دارد. با طراحی حرفه ای و زیبا پله ها درون ساختمان می توانید یک دکور و طراحی حرفه ای را برای ساختمان و منزل خود داشته باشید.

 

با ما در اینستاگرام همراه باشید

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.