دکوراسیون داخلی

ایده خلاقانه برای ایده خلاقانه برای نورپردازی پله شیک و مدرن

نورپردازی پله از موضوعاتی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم و ایده های جذاب و منحصر به فردی را به شما معرفی کنیم. راه پله یکی از عناصر و پارامتر های مهم در دکوراسیون داخلی است و به همین دلیل در هنگام طراحی آن باید توجه و حساسیت زیادی به خرج دهید. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با ایده های خلاقانه برای نور پردازی پله آشنا شوید.

دکوراسیون داخلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

طراحی دکوراسیون داخلی را باید به عنوان یک هنر به آن نگاه کنیم و درست به مانند دیگر هنر ها دارای اصول و استاندارد های مخصوص به خودش می باشد. این هنر مطابق با نیاز های روز و ترند های امروزی در حال تغییر می باشد به همین دلیل سلیقه شخصی مهم ترین عامل ایجاد آن است. به همین دلیل طراحی دکوراسیون داخلی پله ها هم موضوع مهمی است.

دکوراسیون داخلی به چه معنا می باشد؟

در ابتدا قبل از بررسی نورپردازی پله ها بهتر است کمی با دکوراسیون داخلی اشنا شوید. معنی این واژه در لغت نامه آکسفورد: هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه می باشد. به طور خیلی ساده بخواهیم این هنر را تعریف کنیم باید بگوییم که، اقداماتی برای طراحی و جلوه دادن رنگ ها ، لوازم منزل ، نور در اتاق و محیط مدنظر شما می باشد.

تفاوت طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی

خیلی از افراد این تصور را دارند که طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوتی با هم ندارند. اما این دو واژه کاملا با هم تفاوت دارند. طراحی داخلی هنر و دانش رفتار مردم برای ایجاد فضا های جذاب و عملکردی برای ساختمان می باشد. در حالی که دکوراسیون به معنای طراحی و آراستن فضا با استفاده از وسایل شیک و مدرن است. یکی از مهم ترین تفاوت های این دو این است که،  طراح داخلی برای انتخاب آن را از زوایای  مختلف فنی و زیبایی بررسی می کند اما دکوراتور تنها زیباشناسی مدنظرش می باشد. یک طراح داخلی با توجه به پارامتر هایی مانند نوع کاربری، انتقال صدا، عایق بودن صوت، اشتعال پذیری، گاز زدایی و … انتخاب خود را انجام می دهد.

طراحی داخلی چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا طراحی دکوراسیون داخلی را بررسی کنیم اما لازم است که تعریف کوتاهی از طراحی داخلی هم داشته باشیم. طراحی داخلی ، شکل دهی عملی به فضای داخلی از طریق تغییر اندازه و ابعاد فضا و نما می باشد. یک طراح داخلی باید  فضای خانه را به عنوان یک کلیت تصور می کند به طور مثال: عموما یک سری از فضاها توسط راهرو و راه پله به هم ارتباط دارند، به همین دلیل بهتر است که سبک مشترکی با هم داشته باشند.

اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی برای فضا از اهمیت زیادی برخوردار می باشد زیرا تنها برای زیباتر کردن محیط نمی باشد و بر روی رفتار و روحیه افراد هم تاثیر دارد. استفاده درست از رنگ ها و اجرا ایده های جذاب نورپردازی در فضا باعث می شود تا فرد حس آرامش داشته باشد. دکوراسیون داخلی تنها محدود به منزل نمی باشد و برای فضا های همچون بیمارستان، کافه، مدرسه و … هم بسیار کاربردی می باشد. به طور مثال طراحی دکور داخلی برای یک شرکت تجاری بسیار می تواند تاثیر گذار باشد  و می تواند باعث افزایش اعتبار یک شرکت و همچنین افزایش روحیه کاری کارمندان آن شود.

بخش های اصلی پله

برای آشنایی با ایده های نور پردازی پله بهتر است که با بخش های پله آشنا شوید. به طور کلی پله ها از تنوع زیادی برخوردار هستند اما دارای چهار بخش اصلی می باشند:

کف پله، که محل گذاشتن پا برای بالا آمدن از پله است.

پیشانی پله، فاصله عمودی که بین دو ردیف پیه وجود دارد

گونه پله، به قسمت بغل پله می گوییم

پاگرد، مکانی است که بعد از گذشتن از یک ردیف از پله بر آن قدم می گذارید.

بخش فرعی پله

همچنین پله ها علاوه بر بخش اصلی دارای بخش های فرعی است که در برخی مدل ها موجود است و در برخی مدل ها موجود نمی باشد:

خیز پله، به مجموعه پله های پشت سر هم بین دو اختلاف سطح خیز پله می گویند.

لب پله، بیرون آمدگی کف پله از قسمت پیشانی پله

نرده، بخشی که در دو طرف نرده برای جلوگیری از سقوط افرار در نظر می گیرند.

ایده های نور پردازی پله

همانطور که می دانید پله از متریال و جنس های مختلفی تشکیل شده است. جنس های همچون: شیشه ای، سرامیکی، چوبی و … در تولید پله استفاده می شود. برای ایجاد جذابیت و زیبایی دکوراسیون داخلی خانه خود از پله های چوبی و شیشه ای استفاده کنید و نورپردازی آن ها بسیار زیبا خواهد بود.

شما می توانید نرده پله ها را با چراغ ال ای دی نورپردازی کنید و حتی می توانید نورپردازی این قسمت را هوشمند کرده و با استفاده از ریموت نور نرده ها را کنترل کنید. از نکاتی که در نور پردازی پله باید توجه کنید، تعداد لامپ ها برای روشنایی است شما می توانید با توجه به سایز و نوع چراغی که استفاده می کنید تعداد لامپ های متفاوتی برای راه پله خود انتخاب کنید. برای نور پردازی راه پله خود می توانید از چراغ های بزرگ و کوچک استفاده کنید که نمای زیبایی دارد. در قسمت های داخلی پله هم می توانید نورپردازی انجام دهید البته در اجرا این ایده باید جنس راه پله شما به گونه ای باشد که نور را از خود عبور دهد.

نورپردازی پله های بیرونی

برای فضای بیرونی خود اگر قصد دارید نورپردازی انجام دهید، لازم است که ابعاد و شکل پله ها را در نظر بگیرید. اگر پله شما به صورت باریک ساخته شده باشد بهتر است که از یک لامپ در مرکز عمودی هر پله استفاده کنید. اگر پله ها به صورت پهن باشد باید از تعداد زیادی لامپ در راستای عمودی هر پله استفاده کنید و به این طریق نور زیادی فضای پله را در برمی گیرد. پله های با ارتفاع کم در شب خیلی خطرناک است و برای نورپردازی آن لازم است که از روشنایی های طولی استفاده کنید.

 

نکات مورد توجه در نور پردازی پله

شما می توانید برای نور پردازی پله خود از لامپ و روشنایی ساده استفاده کنید. در واقع به این صورت که از لامپ های ساده استفاده کنید در کنار پله ها این لامپ ها را می توانید قرار دهید یا بر روی نرده پلکان قرار دهید. بسیار شیک و جذاب خواهد بود. این نکته را توجه کنید، نور های که به سمت پایین تنظیم می شوند در مقایسه با نور های بالا روشنایی بیشتری دارند و کاربردی تر می باشند پس بهتر است که از این نور ها استفاده شود. لازم نیست تمام قسمت های پله روشن باشد ، نورپردازی شما می تواند به گونه ای باشد که در هنگام تاریکی شب خطری ایجاد نکند. برای نورپردازی پله های خود می توانید روشنایی های مختلف را با هم ترکیب کنید و استفاده از روشنایی جانبی و کناری برای برای پله ها انتخاب بسیار جذابی است.

کلام آخر

در این مقاله روش و ایده های جذاب نور پردازی پله را مورد بررسی قرار دادیم. با خواندن این مقاله می توانید پله های خود را مطابق با سلیقه و به صورت کاربردی نورپردازی کنید.

با ما در اینستاگرام همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.