دکوراسیون داخلی

بررسی تاریخچه دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی موضوعی است که با گذر زمان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و شاید برای شما جالب باشد که با تاریخچه دکوراسیون داخلی آشنا شوید. این تاریخچه سیرتکاملی و تکمیلی داشته و با تاثیر از محیط پیرامون و فرهنگ ها تنوع و گوناگونی فراوانی مسیر های زیادی را پیموده و در قرن معاصر چندین نوع را به خود اختصاص داده است. در واقع درست است که طراحی داخلی به عنوان یک رشته جدید امروزه شناخته می شود اما جالب است بدانید که این رشته از پیشینه زیادی برخوردار می باشد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با تاریخچه طراحی داخلی به طور کامل آشنا شوید.

تاریخچه دکوراسیون داخلی

در واقع لازم است که بدانید دکوراسیون و طراحی داخلی تنها مربوط به وضعیت بصری و ظاهری فضا نیست بلکه هدف آن بهینه‌سازی و سازگارکردن استفاده‌های مورد نظر برای یک محیط ساخته شده‌است. طراحی داخلی به عنوان یک فعالیت انسانی دارای پیشینه طولانی است اما به عنوان یک تخصص به نام طراح داخلی اخیرا مطرح شده است.

طبق تحقیقات خیلی از افراد معتقد هستند که آغاز تخصص طراحی داخلی مختص به اوایل قرن 20 می باشد. در واقع در دهه ۱۹۴۰ عنوان های «طراحی داخلی» و «طراح داخلی» توسط برخی افراد که یک سری خدمات در این زمینه‌ارائه می‌دادند، مطرح شد . بعد از جنگ جهانی دوم، ادارات، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و مدارس، همزمان با رونق اقتصادی کشورها، از لحاظ ساختار و ترکیبات فضایی، اهمیت زیادی یافتند.

تجاری سازی دکوراسیون داخلی

از اواسط تا اواخر قرن 19 طراحی دکوراسیون داخلی در غرب گسترش یافت. به این صورت که با بهتر شدن سطح زندگی  طبقه‌ی متوسط در آمریکا و اروپا ، آن‌ها به طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود علاقمند می شدند. با توجه به این موضوع سازندگان و تولید کنندگان لوازم خانگی هم خودشان را با این موضوع وفق دادند و طرح‌ها و سبک‌های متنوعی را تولید کردند. این تجارت تا سال 1914 رونق یافت. این موضوع ادامه پیدا کرد و به جایی رسید که راه برای حضور طراحان حرفه‌ای در اواسط قرن بیستم راحت تر گردید. در سال‌ها 1850 تا 1860 بازار خرید و فروش لوازم خانه رونق پیدا کرد. از همین تقاضا برای انجام پروژه‌های طراحی دکوراسیون داخلی منازل و ساختمان‌های تجاری هم بزرگتر گردید. سپس به تدریج شرکت‌های ساختمانی شکل گرفت و برای تبلیغات و جلب نظر طبقه متوسط طرح‌ها و نماهای جذاب را به صورت بروشور در سطح کشور منتشر کردند.

توسعه دکوراسیون داخلی بعد از جنگ جهانی دوم

در ادامه مقاله تاریخچه دکوراسیون داخلی قصد داریم تا توسعه و پیشرفت طراحی داخلی بعد از جنگ جهانی دوم را مورد بررسی قرار دهیم. طراحی دکوراسیون داخلی  به‌عنوان یک تخصص و حرفه بعد از جنگ جهانی دوم توسعه‌ی بیش‌تری یافت. از دهه‌ی 1950 به بعد ساخت و ساز افزایش  یافت.  با توجه به این موضوع کلاس‌های طراحی دکوراسیون داخلی گسترش یافتند و کتاب‎ها و منابع در این زمینه بیش‌تر شدند. در گذشته این هنر یک نقش فرعی در معماری داشت. به همین خاطر چندان استاندارد و اصولی برای آن در نظر گرفته نمی‌شد. اما بعد از توسعه آن استاندارد و اصول برای آن در نظر گرفته شد.

دکوراسیون داخلی در مصر

در سال 1922 هاوارد کارتر، باستان شناس بریتانیایی، پس از این که مقبره توتنخامون را گشود، نقاب طلای خالص، جواهرات ظریف و اشیای تزئینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود را مشاهده کرد، به این نتیجه رسید که مصریان علاقه زیادی به تزئینات و طراحی داشتند که این نتیجه گیری به نوبه خود آغازگر جستجویی دنباله دار بود.

جالب است که بدانید بعد از حفاری‌های اولیه نشان داده شد که حتی ضعیف ترین خدمتکاران مصری هم لوازم روزمره خانه‌شان را تزئین می‌کرده‌اند. موضوعی که بسیار مورد توجه قرار گرفت. البته از آن جا که مصریان هیچ گاه راز خود را افشا نمی کردند به همین دلیل مشخص نیست که دقیقاً علاقه و انگیزه آنان برای طراحی از کجا سرچشمه گرفته است. آنچه که می توانیم نتیجه بگیریم این است که سبک‌های آغازین طراحی از مصر نشات گرفته است.

دکوراسیون داخلی در رم

علاقه زیاد رومیان به اشیا زیبا و سبک آسایش طلبانه در زندگی رومیان در آثار به جا مانده از آن‌ها کاملاً نشان دهنده علاقه آن ها به طراحی و دکوراسیون داخلی است. در واقع رمی ها علاقه داشتند تا ثروت و موقعیت اجتماعیشان را به نمایش بگذارند و به زندگی مجلل و سبک پر زرق و برق تمایل داشتند

به دلیل موفقیت آنان در زمینه طراحی داخلی، حتی با معیارهای نوین هم هنوز در زمره بهترین‌های این هنر محسوب می‌شوند. آنها با طراحی مبلمان، میزهایی با پایه‌های پنجه مانند، صندلی، اثاثیه خاص و مبلمان راحتی توانستند تا در طراحی داخلی بسیار محبوب شوند. برخلاف رومیان، یونانی‌ها در زمینه دکوراسیون داخلی مشهور نبودند و شهرت اصلی آن‌ها به خاطر سبک معماری فوق‌العاده است که هم اکنون در شهر آتن بسیار دیدنی است و این شهر را به یکی از توریستی ترین شهر های دنیا تبدیل کرده است.

دکوراسیون داخلی در ایران

دکوراسیون داخلی در ایران دارای پیشینه قدیمی است و از ویژگی های با ارزشی همچون: محاسبات دقیق، طراحی و فرم مطلوب، ستون های بلند و تزئینات مختلف برخوردار می باشد. به این دلیل که تنها به ظاهر نمی پردازد و بهینه سازی فضای داخلی را نیز مورد توجه قرار می دهد. ویژگی هایی همچون: طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان های رفیع، ستون های بلند و بالاخره تزئینات گوناگون که هریک در عین سادگی معرف شکوه سبک ایرانی است. دکوراسیون نقش بسزایی به ویژه در زندگی ایرانیان داشته است. به گونه ای که در پروسه طراحی کل سازه دارای اهمیت بوده و از ابتدا باید به آن توجه نمود.

تاریخچه شکل گیری حرفه ای دکوراسیون داخلی

در ادامه مقاله تاریخچه دکوراسیون داخلی قصد بررسی تاریخچه حرفه ای این هنر را داریم،در قرن 17 تا 19 برخی معماران، خودشان دکوراسیون داخلی دانستند و کارهای خود را طراحی می کردند. البته همچنان افراد غیر متخصص دیگری نیز در موضوع دکوراسیون داخلی وجود داشتند. اما در ابتدای قرن 20 دکوراسیون داخلی به عنوان یک حرفه مطرح گردید. با توجه به این موضوع در سال های ابتدایی قرن بیستم تعاریف زیادی از دکوراسیون داخلی به عنوان یک شغل رسمی به کتاب های راهنما شغلی افزوده شد. به این ترتیب در کشور های همچون فرانسه و انگلیس مشاغل حرفه ای تحت عنوان دکوراتور و طراح داخلی پدید آمد.

کلام آخر

طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ، به شکلی که اکنون تجربه میکنیم، حاصل ترکیب هنر، معماری و سایر هنرها  به شکلی مدرن می باشد. در طول تاریخ همواره افراد مختلفی از جمله معماران، هنرمندان، صنعتگران و خرده فروشان، به طور ویژه ای دغدغه کیفیت فضاهای داخلی را داشته اند. هر یک در بازه های زمانی متعدد به طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف پرداخته اند. بنابراین اگرچه امروزه طراحی و دکوراسیون داخلی به‌عنوان یک رشته جدید در جهان شناخته می گردد. اما توانایی‌ها و دیدگاه‌ها مرتبط با آن تاریخچه طولانی دارند. پس طراحی دکوراسیون داخلی به شکل امروزی یک موضوع چند رشته ای  است که در پس معنای ساده خود، نیازمند توانایی های گسترده ای است.

با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که طراحی و دکوراسیون داخلی از گذشته و با پیدایش انسان وجود داشته است و طی گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی به عنوان یک حرفه ثبت گردیده و امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

با ما در اینستاگرام همراه باشید

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.