دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی آلاچیق مدرن ویلا

برای طراحی و ساخت انواع آلاچیق مدرن ویلا بهتر است که با انواع آلاچیق آشنا شوید. در واقع آلاچیق ها با نام های دیگری همچون: سایبان ، کپر و کومه به عنوان سازه های هستند که در فضای باز کاربرد دارند. به طور معمول آلاچیق ها چهار طرفشان باز است و از متریال های مختلفی به مانند سنگ، چوب، فلز و.. استفاده می شود. با طراحی و ساخت انواع آلاچیق مدرن ویلا می توانید یک حیاط و فضا زیبای داشته باشید. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا بیشتر با طراحی و ساخت انواع آلاچیق آشنا شوید.

آلاچیق چیست؟

قبل از بررسی دکوراسیون داخلی آلاچیق مدرن ویلا لازم است که بدانیم آلاچیق به چه معنا می باشد. آلاچیق به سازه سقف داری می گویند که اطراف آن باز است و برای استراحت در فضا های محوطه باغ، ویلا، حیاط خانه، کنار ساحل و مکان های تفریحی ساخته می شود.

انواع آلاچیق مدرن و سنتی برای ویلا

قبل از بررسی طراحی و ساخت انواع آلاچیق مدرن ویلا بهتر است که هر کدام از مدل های آلاچیق را مورد بررسی قرار دهیم. در واقع همانطور که دکوراسیون داخلی ویلا موضوع بسیار مهمی می باشد. طراحی و ساخت آلاچیق زیبا هم باعث زیباسازی حیاط ویلای شما خواهد شد. آلاچیق ها هم دارای سبک های مختلفی هستند و هرکدام از این آلاچیق ها زیبایی خاص خودشان را دارند.

انواع آلاچیق

مدرن

آلاچیق سنتی

پارچه ای

شیشه ای

فایبرگلاس

پیش ساخته

معرفی آلاچیق های سنتی

به طور معمول برای طراحی و ساخت آلاچیق های سنتی از تزئینات طبیعی و چوب و منبت کاری استفاده می شود. این نوع آلاچیق ها از متریال های مختلفی همچون: چوب ترمووود یا بامبو، شاخ و برگ های نخل، سفال و یا کاهگل ساخته می شود. از موارد مهمی که در ساخت و طراحی آلاچیق سنتی باید به آن توجه داشته باشید، طرح آلاچیق و استفاده از مواد اولیه با کیفیت است از نکات دیگر مکانی است که این سازه در آن نصب می شود باید به گونه ای باشد که با شرایط جوی و محیطی و عوامل زیبایی همخوانی داشته باشد.

ساخت آلاچیق های سنتی

این نوع آلاچیق ها دارای نمای هندسی و منظمی هستند و سقف آن ها می تواند از متریال های سفالی، چوبی، بامبوو الیاف طبیعی و یا سازه های گنبدی شکل از جنس بتن و یا آجر باشند. توجه داشته باشید که اگر از کفپوش چوبی استفاده می کنید از مقاومت کفپوش ها اطمینان حاصل کنید. اگر آلاچق در فضای باز نصب می شود، استفاده از چوب هایی مانند ام دی اف به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا این نوع متریال در برابر شرایط جوی و محیطی عمر کوتاهی خواهند داشت. این نوع آلاچیق ها برای رستوران های سنتی بسیار کاربردی است.

آلاچیق مدرن

برای طراحی و ساخت انواع آلاچیق مدرن ویلا لازم است که با آلاچیق های مدرن آشنا شوید. در واقع امروزه در مکان های مختلفی شاهد آلاچیق های مدرن هستیم همچون: ویلا مدرن، روف گاردن، پارک ها و.. که دارای جلوه و نمایش های زیبایی است. جالب است که بدانید آلاچیق های مدرن برخلاف آلاچیق های سنتی از نمای غیر منتظم برخوردار هستند و از فلز ساخته می شوند و اغلب هم دارای سقف مسطح هستند.

طراحی و ساخت انواع آلاچیق مدرن ویلا با کمترین تزئینات انجام می شود و دارای طراحی های مینیمال است. درون آن استفاده از یک مبل ساده، باربیکیو، سایبان بسیار لوکس و شیک خواهد بود. امروزه با توجه به این که در طراحی و ساخت آلاچیق مدرن از فلز استفاده می شود کمی هزینه بیشتری دارد.

مراحل طراحی و ساخت انواع آلاچیق مدرن ویلا از جنس فلز

برای طراحی و ساخت انواع آلاچیق مدرن ویلا از جنس فلز که نه چندان بزرگ هم باشد، به 400 متر لوله فولادی نیاز دارید. البته این موضوع بستگی به پیچیدگی طرح شما هم دارد. یکی از مهم ترین و مرحله اول ساخت آلاچیق فلزی انتخاب طرح آن می باشد، در انتخاب طرح باید دقت و توجه کافی داشته باشید تا با فضا همخوانی داشته باشد.

به طور معمول سایبان های آلاچیق فلزی چهار، پنج، شش یا هشت ضلعی هستند و همینطور طرح های دایره ای هم موجود است. اما طرح های دایره ای به دلیل این که فضای بیشتری را اشغال می کند ممکن است کمتر مورد استفاده قرار بگیرد. پس از انتخاب طرح و مشخص کردن ابعاد آلاچق، لازم است که برای استحکام این سازه صفحه ستون ها کد گذاری شوند و بعد از آن چهار چوب فلزی ساخته می شود. برای ساخت چهار چوب یک آلاچق هشت ضلعی، به شانزده لوله ی فولادی نیاز است. این لوله های فولادی را باید با زاویه ای مناسب به یکدیگر وصل کرده و جوش دهید.

طراحی و ساخت سقف آلاچیق مدرن

برای طراحی و ساخت انواع آلاچیق مدرن ویلا برای قسمت سقف آن می توانید از متریال های مختلفی استفاده کنید. سقف سایبان های فلزی را از سفال و یا چوب می سازند، اما شما می توانید با توجه به بودجه و سلیقه تان از سنگ و یا ورق کامپوزیت نیز استفاده کنید. به وزن سقف حتما توجه داشته باشید که به سازه شما فشار وارد نکند. شما می توانید پس از نصب طاق و تیرک های تکیه گاه می توانید برای تزئین چهارچوب از کتیبه کاری استفاده کنید.

آلاچیق های چوبی بدون نرده

این مدل آلاچیق ها فقط دارای پایه هستند و هیچ مرزی برای آن ها تعریف نشده است. این پایه ها را می توانید دروسط آلاچیق ها هم قرار دهید. نام دیگر این مدل آلاچیق ها، آلاچیق های کنار استخر می باشد. از آنجا که در طراحی و ساخت این نوع آلاچیق ها از سقف و پایه تنها استفاده شده است جز ارزان ترین نوع آلاچیق هستند.

آلاچیق های بدون سقف

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب و هوای آفتابی است و بارندگی بسیار کم است استفاده از این نوع آلاچیق ها را به شما پیشنهاد می دهیم. می توانید از پرده های برزنتی متحرک برای سقف این مدل آلاچیق ها استفاده کنید.

آلاچیق با چوب بامبو

یکی از مدل های جذاب آلاچیق، از مدل بامبو است که در ساخت آن از چوب بامبو استفاده شده است. شما می توانید از حصیر هم استفاده کنید به این صورت که برای ساخت پایه و بدنه از چوب های بامبو استفاده کنید و سقف را با حصیر و پوشال های چوبی بپوشانید.

تزئینات آلاچیق

در دکوراسیون داخلی آلاچیق مدرن ویلا باید به تزئینات آلاچیق هم توجه داشته باشید تا برای شما خسته کننده نباشد. در واقع آلاچیق ها هم مانند هر فضای دیگری هم می تواند تزئین شود و این تزئین برای مناسبت های مختلف به مانند عید، شب یلدا و… می تواند متفاوت باشد. یکی از تزئیناتی که در آلاچیق ها بسیار رایج می باشد، استفاده از گل و گیاه است. اگر از پرگولا به عنوان آلاچیق استفاده می کنید می توانید از گیاهان رونده استفاده کنید که زیبایی منحصر به فردی به آلاچیق شما می دهد.

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل دکوراسیون داخلی آلاچیق مدرن ویلا را مورد بررسی قرار دادیم و با مطالعه این مقاله می توانید به راحتی با انواع آلاچیق با قیمت مناسب آشنا شوید و آلاچیق مد نظر خود را انتخاب کنید. و علاوه بر این با تزئینات و مدل هایز مختلف آلاچیق هم آشنا خواهید شد. توجه داشته باشید که ساخت آلاچیق حیاط خود را به گروه حرفه ای و متخصص بسپارید.

با ما در اینستاگرام همراه باشید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.