دکوراسیون داخلی

معرفی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی موضوعی مهم می باشد که در طراحی و دکورخانه ها باید به آن توجه کرد و به آن به عنوان یک هنر باید نگاه کنیم. این هنر مطابق با نیاز های روز و ترند های امروزی در حال تغییر می باشد به همین دلیل سلیقه شخصی مهم ترین عامل ایجاد آن است. در این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل طراحی دکوراسیون داخلی را مورد بررسی قرار دهیم و از اهیمت آن آگاه شوید.

دکوراسیون داخلی چیست؟

در ابتدا بهتر است که معنی این واژه در لغت نامه آکسفورد را مورد بررسی قرار دهیم که به معنای، هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه می باشد. به طور ساده بخواهیم معرفی کنیم، اقداماتی برای طراحی و جلوه دادن رنگ ها ، لوازم منزل ، نور در اتاق در منزل شما است.

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی با طراحی دکوراسیون داخلی دو موضوع متفاوت است. طراحی داخلی ، شکل دهی عملی به فضای داخلی از طریق تغییر اندازه و ابعاد فضا و نما است. یک طراح داخلی باید  فضای خانه را به عنوان یک کلیت تصور می کند.

تفاوت طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی

شاید برای شما سوال پیش بیاید که طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چه تفاوت های با هم دارند.  در پاسخ این سوال باید بگوییم که طراحی داخلی هنر و دانش رفتار مردم برای ایجاد فضا های جذاب و عملکردی برای ساختمان می باشد. در حالی که دکوراسیون به معنای طراحی و آراستن فضا با استفاده از وسایل شیک و مدرن است. یکی از مهم ترین تفاوت های این دو این است که،  طراح داخلی برای انتخاب آن را از زوایای  مختلف فنی و زیبایی بررسی می کند اما در دکوراسیون تنها زیباشناسی مدنظر می باشد.

نقش طراحی دکوراسیون منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل موضوع بسیار مهمی است که باعث بهینه سازی منزل شما می گردد و همچنین باعث ایجاد محیطی آرام و لذتبخش است. خانه برای همه افراد  محلی برای آرامش و استراحت و ساختن خاطره های جذاب در کنار عزیزانمان است. در نتیجه فضای داخلی و دکور خانه تاثیر مستقیمی با خلق و خو افراد خانواده خواهد داشت. هدف از طراحی داخلی، بهبود نحوه عملکرد فیزیکی و روانی برای راحت تر شدن فضا برای زندگی است و در کنار آن ایجاد فضای زیبا و جذاب می باشد.

معرفی انواع دکوراسیون داخلی

مدرن

طراحی دکوراسیون داخلی نوع مدرن امروزه بسیار محبوب می باشد. در سراسر دنیا، یکی از بهترین و به روزترین طراحی های داخلی می باشد، این نوع بسیار ساده، بدون پیچیدگی ، با رنگ آمیزی های خنثی است.

استفاده از المان های ساده و شیشه و استیل، با اشکال چندضلعی و یا گوشه‌دار، جز نشانه های سبک مدرن است. همچنین استفاده از مجسمه ها و تابلوهای نقاشی با مفاهیم انتزاعی در دکوراسیون های مدرن دیده می شود.

 

مینیمال

این نوع هم به مانند مدرن می باشد با این تفاوت که در این نوع سادگی بیشتر است. در دکوراسیون های نوع مینیمال از سطح های براق استفاده نمی شود. استفاده از رنگ های سیاه و سفید در این نوع سبک جز رنگ های اصلی است. در طراحی دکور این نوع سبک فضای داخلی بسیار خلوت می باشد.

کلاسیک صنعتی

این مدل مربوط به قرن های پیش است و برای اجرا آن از عناصری مانند چوب و آجر استفاده می گردد. استفاده از مبلمان چرم و وسایل نوستالژیک در این طراحی دیده می شود.

کلاسیک تجملاتی

طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک هم مربوط به قرن های قبل و متعلق به خانواده های اشرافی غربی است.  در طراحی این سبک از سرویس های مبلمان مجلل و کلاسیک، تجملات زیاد و طرح های پر نقش و رنگ استفاده می شود.

سنتی شرقی و ایرانی

این نوع دکوراسیون داخلی از فرهنگ و المان های مخصوص ایرانی استفاده می شود.  رنگ بندی در این سبک، متنوع و بسیار شاد است و از عناصر طبیعت همچون  چوب، سنگ استفاده می شود. استفاده از صنایع دستی مانند: گلیم و ظروف سفالی و تخت های سنتی و… در این نوع سبک ها استفاده می گردد.

تلفیقی

در دکوراسیون داخلی این نوع به صورت ترکیبی از دو سبک می باشد. در واقع به طور متعادل و تقریبا مساوی، از عناصری که  در سبک ها وجود دارند، استفاده می گردد.

آشنایی با اصول طراحی داخلی

به طور کلی برای طراحی داخلی منزل لازم است که پارامتر های در نظر گرفته شود تا یک فضای بهینه و زیبا طراحی شود.

نور

نورپردازی در منزل و فضا بسیار مهم و ضروری می باشد.در واقع نورپردازی مناسب دریک فضا، باعث زیباتر شدن آن فضا می شود. حتی لازم است که بدانید که نور مناسب در شب در یک فضای داخلی می تواند حس ترس و محدود بودن را رفع کند.

فرم

فرم به طور معمول به پوسته بیرونی بنا گفته می شود، اما دقت کنید که فضای داخلی هم فرم خاص خود را دارد. دسترسی ها از مهم ترین عوامل می باشند. اگر چه نمایش فرم در بیرون بنا بیشتر به چشم می آید ولی نمود بیرون و درون می تواند یک شکل نباشد.

فضا

یکی از مهم ترین عوامل در طراحی دکوراسیون داخلی، فضا است. در طراحی داخلی استفاده موثر و بهینه از فضا، بسیار مهم می باشد. در طراحی داخلی می بایست رابطه درست انسان با فضا تعریف گردد و باید سهولت دسترسی انسان به فضا در نظر گرفته شود.

بافت

بافت، مانند شی می باشد که با لمس کردن و دیدن بدست می آید .بافت می تواند نرم یا خشن، کشیده یا برجسته، زبر یا مخملین و یا ابریشمی باشد. ممکن است طراحی داخلی منزل دارای سطوحی نرم و منعطف باشد، اما فضای داخلی یک کافه چنین بافتی نداشته باشد.

رنگ

رنگ یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی است که تاثیر مستقیمی با رفتار انسان دارد. کاربرد رنگ ، از یک فضای داخلی با فضای دیگر تفاوت دارد و باید برای استفاده از رنگ ها به خصلت و ویژگی افراد دقت داشته باشید.

حجم

حجم عنصر مهم طراحی داخلی است. در معماری ایرانی حجم بسیار مهم می باشد. در معماری مدرن، معمار به انتزاع و جدایی پوسته یا حجم بنا از درون آن می اندیشد و در این قسمت دیوارها و سقف ها، فضایی تأکیدی ایجاد می کنند.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل نقاشی کردن دیوارها یکی از ارزان ترین و سریع ترین روش برای تنوع در طراحی دکوراسیون منزل می باشد. بهتر است که از رنگ های پر انرژی و گرم استفاده شود.

استفاده درست از وسایل منزل هم نکته مهمی در دکور منزل شما است بهتر است که وسایلی که در چشم هستند را به صورت جفت استفاده کنید. با این روش نظم و زیبایی منزل شما چند برابر می شود

استفاده از وسایل طبیعی همچون گل های خانگی، سنگ های طبیعی که بسیار زیبا و جذاب هستند با این کار شور و انرژی طبیعت را در منزل خود خواهید داشت.

جابه جایی وسایل خانه در طراحی دکوراسیون منزل تاثیر زیادی دارد به این صورت که جای مبل و صندلی ها را تغییر دهید، مبل ها و صندلی ها در فضا دیگری چیدمان کنید

قاب عکس در طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما بسیار تاثیر دارد و بهتر است قاب های عکس را با توجه به رنگ دیوار انتخاب کنید یا  بر روی میز در گوشه ای اتاق قرار دهید تا زیبایی خود را چندین برابر نمایش دهد.

با ما در اینستاگرام همراه باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.